Smaller Default Larger

Ambalaj Makinaları ( Over-wrapping Machinery)

Ambalaj Makinaları Sektörü ( Over-wrapping machinery )

Ambalaj makineleri sektörü her geçen gün gelişiyor ve Ünlü Makina olarak bu sektörde her geçen gün büyüyoruz.

 

Üretim dallarına göre oluklu mukavva, fleksibıl, plastik, metal ve cam ambalaj gibi pek çok alt sektörü içerisinde barındıran Ambalaj Sektörü Türkiye'nin son yıllarda gelişim gösterdiği alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye'nin ihracat konusunda en çok Almanya, İngiltere ve Fransa ile çalışıyor olması da Türkiye'nin sektörde gösterdiği gelişimin boyutlarını açıkça gözler önüne sermektedir. 1960'lı yıllardan beridir var olan bu sektörde Türkiye'nin ve Ünlü Makina San. olarak firmamızın göstermiş olduğu gelişmelerin oldukça büyük olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Ünlü Makina 1983 yılında ilk faaliyetine başladı.

1960'lı yıllara bakıldığı zaman kağıt, karton, cam, ahşap ve selefondan oluşan ambalaj malzemelerinin 1970'li yıllara gelindiğinde özellikle ambalaj sanayinin gelişmesi ile daha büyük bir öneme sahip olduğu kavranılmış ve bu bağlamda ülkemizde 1977 yılında Ambalaj Araştırma Merkezi kurulduğunu görebilmek mümkündür. Ülkemizde ambalaj sektörünün ilk gelişiminin ise teneke kutu dalında gerçekleştiğini görebiliriz. Bu dönemde kendi ürünlerini ambalajlamak için teneke üretimi yapan firmaların yanı sıra firmalara teneke üretmek amacıyla kurulan ambalaj firmalarının kurulduğu görülmektedir. Daha sonra bu gelişmelerin karton ambalaj ve plastik ambalaj alanlarında gerçekleştiğini görebilmek de mümkün olmuştur. Her geçen yıl yeni ambalajlama tekniklerinin ve ambalaj malzemelerinin üretilmesi ile Ambalaj Sektörü daha büyük bir atılım gerçekleştirmeyi başarabilmiştir. Hatta günümüzde ambalajın da en az ürün kadar önemli olduğu görülmeye başlamıştır. Ürün ne kadar iyi ve kaliteli olursa olsun ambalajında bulunan sıkıntılar kullanıcıların gözünde olumsuz bir etki bırakmasına sebep olacaktır. Bu bakımdan özellikle kutuların korunmasına olanak sağlayan ve ambalajın daha sağlam ve korunaklı olmasına olanak sağlayan selefonlama makinelerinin kullanılmaya başlandığını görebilmek mümkündür. Bu sayede hem sanayi ürünlerinin hem de gıda, kozmetik ve temizlik ürünlerinin daha nizami bir şekilde paketlenerek bozulmadan mağazalara ulaştırılması ve kullanıcısıyla buluşturulması mümkün olmaktadır. Bu bakımdan da ürünlerin daha göz alıcı görünmesine olanak sağlayan ve kullanıcılarına sorunsuz bir şekilde ulaşmasına olanak sağlayan ambalaj makinelerinin kullanılmasının faydalı olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Özellikle OPP ve BOPP dediğimiz tek yönlü ve çift yönlü sarmalama polipropilen malzemeler sayesinde ürünlerin tazeliğini koruması ve deforme olmaması hem üreticilerin hem de kullanıcıların önem verdiği bir konu haline gelmiştir.

Ünlü Makina son teknoloji Paketleme Makinaları ( Over-wrapping Machinery ) üretilerin çözüm ortağı oluyor.

 

Zamanla Ambalaj Sektörü için getirilen standartlar sayesinde ürünlerin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmasına da olanak sağlanılmıştır. Bu da son 10 yılda ambalaj tüketiminin 2 kat daha artmasına olanak sağlamıştır. Bu da ciddi bir istihdam yaratılmasına olanak sağlamakla beraber ülke ekonomisine de ciddi bir katkı sağlamak anlamına gelmektedir. Son yıllarda özellikle üzerinde durulan geri dönüşüm bilinci ile sektördeki gelişimin daha fazla olacağı da düşünülüyor. Kullanılan ambalajların geri dönüştürülmesi ile daha az doğal kaynak kullanılacak ve böylece üretimin %70'inin geri dönüşümle sağlanması sağlanacaktır. Şu anda %5 civarında olan geri dönüşüm oranının özel ve kamu kurum ve kuruluşlarının bu geri dönüşüm bilinci vermek için gerçekleştireceği eğitim ve yapılan çalışmalar sayesinde artması bekleniyor. Böylelikle bu sektörün kaynaklarının daha da verimli kullanılması sağlanmış olacaktır.